Husaria

199,00 

GENEZA:

Istnieje kilka teorii na temat pochodzenia nazwy słowa husaria, z których jako najbardziej prawdopodobne przyjmowane są dwie. Pierwsza, wywodzi ją od serbskiego słowa usar lub gusar, które oznacza konnego wojownika, korsarza lub rozbójnika. Druga wywodzi ją z języka węgierskiego huszár będącą połączeniem dwóch węgierskich wyrazów húsz – dwadzieścia oraz ár oznaczającej lenno lub dobra ziemskie.

Nazwa przejęta została do języka polskiego w związku z zaciągiem do wojska koronnego pierwszych husarzy, którzy wywodzili się z terenów Serbii oraz Węgier. Pierwszym znanym dokumentem wymieniającym husarzy jest spisany po łacinie regest skarbowy z roku 1500. Wielka historia polskiej husarii, usiana wieloma zwycięstwami, pisana była dzięki odpowiednim koniom. W połowie XVI w. wyhodowano konie wysokie, odporne i szybkie. Nie były to konie tanie. W roku 1685 koszt wystawienia pocztu husarskiego wyceniano na 5100 zł, a był to wtedy majątek porównywalny z zakupem wsi. Oddanie lub sprzedaż takiego konia za granicę było zagrożone karą śmierci.

Husaria to nasza duma narodowa, dla wszystkich, którzy chcą ją wyrazić w elegancki sposób, proponujemy wzór, który przedstawia delikatny kontur majestatycznego, polskiego rycerza husarii w zbroi, zdobionej charakterystycznymi piórami, który trzyma kopię z proporcem, siedzącego na husarskim koniu. Skupiającym uwagę elementem jest bogata ramka, która zawiera elementy wzornictwa polskiego rycerstwa. Kolor oczywiście narodowy, biało-czerwony.

Kategoria: Tagi: ,

100% jedwab
made in Poland

PIELĘGNACJA: Zachowaj piękno jedwabiu, przechowując go na płasko i bez wiązania. Unikaj kontaktu z deszczem, wodą i chemikaliami, a w razie potrzeby powierz go profesjonalnej pralni chemicznej.

PREZENT: Wszystkie zamówienia dostarczane są w firmowym pudełku Five Foule. Klient może wymienić prezent.
Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta.

Apaszka jest ręcznie wykańczana, dlatego podany wymiar może nieznacznie się różnić.

wymiar

53 cm, 67 cm, 87 cm

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Husaria”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *